Europa suszona i mrożona
Wzloty i upadki w historii naszego kontynentu wywołane były przez zmiany klimatu – twierdzą badacze
Swój rozkwit cesarstwo rzymskie zawdzięczało nie tylko zdolnym wodzom i świetnej organizacji państwa. Źródłem dobrej passy były wyjątkowo ciepłe, obfitujące w deszcze miesiące letnie. Anomalie opadów i gwałtowna susza w VI wieku przypieczętowały upadek zachodniego imperium, wschodniej jego części przynosząc m.in. plagę Justyniana, czyli epidemię dżumy.
Te przykłady można mnożyć – zapewniają naukowcy na łamach najnowszego wydania „Science”. Dowodzą, że dzieje klimatu Europy Środkowej z okresu ostatnich 2500 lat w fascynujący sposób nakładają się na burzliwą historię naszego kontynentu.
Znaki na niebie i ziemi
Ludzie od zawsze wiedzieli, że zawieruchy, a więc wojny, plagi czy głód, ściśle związane są z anomaliami klimatu, takimi jak susze, powodzie i gwałtowne ochłodzenia. W „Ogniem i mieczem” Henryk Sienkiewicz pisał: „Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia. [...] Zima nastała tak lekka, że najstarsi ludzie nie pamiętali podobnej. Padały częste deszcze. Step rozmókł i zmienił się w wielką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta