Bilety na targi są rozliczane inaczej niż opłaty dla wystawców
Od 1 stycznia 2011 r. VAT od usługi organizacji targów, co do zasady, rozlicza jej nabywca. Podatek od opłat za wstęp trafia natomiast do kraju, gdzie odbywa się impreza
Od 1 stycznia 2011 r. w celu określenia miejsca świadczenia usług w pierwszej kolejności należy określić status nabywcy tych usług.
Należy więc sprawdzić, czy jest on podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT. Rozróżnienie na podatników i niepodatników zostało wprowadzone do ustawy o VAT od 1 stycznia 2010 r. Niemniej jednak do usług związanych z targami ma zastosowanie od stycznia 2011 r. >patrz ramka.
Co się zmieniło
Do końca 2010 r. ustawodawca jednolicie traktował usługi samej organizacji imprez, tj. targi i wystawy oraz usługi wstępu na te imprezy. Jedne i drugie usługi były opodatkowane w miejscu, w którym są faktycznie świadczone (niezależnie od statusu podatnika).
Od 1 stycznia 2011 r. określając miejsce opodatkowania usług związanych z targami, należy po pierwsze wziąć pod uwagę status nabywcy, a po drugie dokonać rozróżnienia pomiędzy usługami, które obejmują:
∑ wstęp na imprezy – opodatkowany w miejscu faktycznego świadczenia,
∑ usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta