Pracownik odchodzi, bo szef mu nie ufa
Podwładny, który dostał wypowiedzenie, przed sądem może żądać przywrócenia do firmy. Nawet gdy wymówienie jest wadliwe, jego pozew nie zawsze zostanie uwzględniony
Zamiast przywrócić do pracy, sąd przyzna pracownikowi odszkodowanie, jeśli uzna, że pojawienie się w firmie byłoby niecelowe. Stanie się tak także wtedy, gdy powrót jest niemożliwy, bo szef stracił zaufanie do podwładnego.
Wnikliwa ocena
Niecelowość przywrócenia ma charakter ocenny i zachodzi wówczas, gdy taki powrót jest wprawdzie obiektywnie możliwy, ale ze względu na osobę pracownika, okoliczności związane z pracodawcą bądź inne nie będzie uzasadniony. To sąd bada celowość ponownego pojawienia się w pracy. Powinien uwzględnić wszystkie okoliczności sprawy.
Tą przemawiającą przeciwko przywróceniu może być utrata przez pracodawcę zaufania do pracownika. Dotyczy to zwłaszcza osób zajmujących odpowiedzialne stanowiska, gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta