Usługi medyczne wciąż bez podatku
Wspólnotowy Trybunał wyraźnie orzekł, że przepis wprowadzający zwolnienie od podatku od usług medycznych dotyczy wyłącznie świadczeń opieki medycznej wykonywanych przez osoby posiadające wymagane kwalifikacje zawodowe – zwraca uwagę radca prawny i doradca podatkowy
O bawy dotyczące opodatkowania od początku 2011 r. 23-proc. stawką VAT usług medycznych oferowanych podatnikom niemającym statusu zakładów opieki zdrowotnej, czyli np. przez niektóre abonamentowe firmy medyczne, ale także przez pracodawców refakturujących takie usługi na swoich pracowników – są najzupełniej zrozumiałe. Jednak moim zdaniem interpretacja nowych przepisów pozwala na stwierdzenie, że usługi te nadal korzystają ze zwolnienia od podatku.
Wyspecjalizowany podmiot
Istotnie, od początku roku zwolnienie, zawarte teraz w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, zmieniło charakter z podmiotowego na podmiotowo-przedmiotowy. Oprócz bowiem specyficznego charakteru usługi (opieka medyczna, profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia, także dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych) warunkiem zwolnienia jest również ich wykonywanie przez określony podmiot, mianowicie ZOZ.
Jednakże tak sformułowany przepis nie nakłada bezwzględnego wymogu, by podatnik zapewniający opiekę zdrowotną i zawierający z klientem umowę w tym zakresie był zakładem opieki zdrowotnej. Uważam, że zwolnienie będzie miało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta