Gdy przychodzi pismo z podwyżką
Spółdzielca, któremu w tym roku wzrosły opłaty za mieszkanie, może się odwołać, gdy podwyżka jest za wysoka
Początek roku to czas zmian w opłatach za mieszkanie, na ogół podwyżek. Nie wszystkie jednak są zasadne, są też takie, które naruszają przepisy. Wtedy można walczyć o swoje racje.
Z wyprzedzeniem
Zasady ustalania opłat spółdzielnie określają same w statutach. Nie mogą one być jednak sprzeczne z przepisami ustawowymi. Do podwyżek opłat za lokale spółdzielcze (własnościowe i lokatorskie) stosuje się dwie ustawy: o spółdzielniach mieszkaniowych (usm) oraz o ochronie praw lokatorów (uol). Ta ostatnia dotyczy tylko najemców, posiadaczy własnościowych oraz lokatorskich praw do lokalu, właścicieli mieszkań już nie. Ci ostatni nie są bowiem lokatorami w rozumieniu uol. Do nich stosuje się zatem tylko usm. Trzeba też pamiętać, że przepisy tych ustaw różnie rozstrzygają te same kwestie. Wtedy pierwszeństwo mają regulacje korzystniejsze dla spółdzielcy, a do tych zalicza się raczej te z usm.
Podwyżka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta