Kupno i sprzedaż wierzytelności obciążone VAT
Obrót wierzytelnościami mieści się w zakresie pojęć „faktoring” oraz „czynności ściągania długów”. Nie jest więc zwolnione od podatku
Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 30 marca 2011 (ILPP1/443-1/11-2/AW).
Spółka zamierzała rozpocząć działalność w zakresie nabywania, na podstawie bezwarunkowych umów z przejęciem ryzyka niewypłacalności dłużnika wymagalnych wierzytelności w celu ich dalszej odsprzedaży albo windykacji.
Powstała wątpliwość, czy użyte w ustawie o VAT a niezdefiniowane pojęcia „faktoring” i „czynności ściągania długów” obejmują swoim zakresem właśnie obrót wierzytelnościami, tj. czy obrót ten jest obciążony VAT.
Zdaniem podatnika obrót wierzytelnościami nie mieści się w zakresie pojęcia „ściąganie długów”. Po zawarciu umowy cesji wierzytelności te nie przysługują już bowiem poprzednio uprawnionemu. Nie ma tu również związku, jaki pojawia się w przypadku zleceń dotyczących windykacji, bo nie istnieje zleceniodawca, od którego można by żądać zapłaty za odzyskaną wierzytelność.
Według spółki inny jest też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta