Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Billingi: nie wylewać dziecka z kąpielą

06 maja 2011 | Prawo | Kazimierz Mordaszewski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Pod hasłem zwalczania nadużyć nie należy eliminować generalnie skutecznego narzędzia zwalczania przestępczości – pisze radca prawny, dyrektor Biura Prawnego ABW

W prowadzonej dyspucie o wykorzystywaniu billingów stawia się często tezę, że służby ograniczają prawa i wolności obywatelskie. Tak twierdzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także rzecznik praw obywatelskich. Teza jest dyskusyjna, bo z istoty zadań służb wynika konieczność wkraczania w sferę np. tajemnicy korespondencji. Kwestią istotną jest, czy ingerencja organów państwa w prywatność obywateli jest ograniczona do niezbędnego minimum i zgodna z prawem.

Dyskusja dotyczy fundamentalnych kwestii, jakimi są prawa i wolności osobiste, w szczególności tajemnica komunikowania się. Zgodnie z konstytucją ograniczenia w korzystaniu z wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i wtedy, gdy są konieczne dla porządku publicznego lub zapewnienia bezpieczeństwa państwa (art. 31).

Europejski standard

Ograniczenia prywatności w zakresie komunikowania regulowane są w ustawach dotyczących poszczególnych służb. Czy nasze ustawodawstwo jest zgodne z prawem europejskim?

Akceptowany w Europie standard gwarancji praw człowieka i swobód obywatelskich stanowi konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wartości. Z jej art. 8 ust. 1 wynika, że każdy ma prawo do poszanowania swojej korespondencji (co oznacza także techniczne formy przekazywania wiadomości). Zgodnie zaś z ust. 2 niedopuszczalna jest ingerencja władzy publicznej w prawo do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8920

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament