Działalność prowadzi spółka, a nie osoby, które ją założyły
Ustawa o PIT pozwala na uniknięcie niesprawiedliwego naliczania podatku od wirtualnego przychodu. Trzeba by ją jednak interpretować inaczej niż dotychczas
Obecnie przyjęta praktyka stosowania przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi do naliczania go od przychodu, który nigdy nie zostanie osiągnięty lub do odprowadzania zaliczek w wysokości zupełnie innej niż ostateczne zobowiązanie. Problemy te nie występowałyby, gdyby przyjąć, że:
- wspólnicy spółek osobowych prawa handlowego osiągają przychód z udziału w spółce,
- przychód ten należy kwalifikować do źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza”,
- nie jest to przychód ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług – należy go więc wykazać na dzień otrzymania zapłaty.
Co istotne, zasady te nie są postulatem de lege ferenda, już dziś można je wyinterpretować z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Co więcej są one bardziej spójne z kodeksem spółek handlowych niż stosowane dziś rozumienie przepisów podatkowych. Co przemawia więc za zmianą utrwalonej praktyki?
Z jakiego źródła przychód
W pierwszej kolejności należy wskazać art. 5b ust. 2 ustawy PIT. Zgodnie z nim jeżeli działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy PIT, uznaje się za przychody ze źródła działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta