Nadpłata podatku, czyli daleko do Europy
Czy żądając stwierdzenia nadpłaty, popełniamy przestępstwo? – pytają prezes zarządu oraz doradca podatkowy i dyrektor ds. obsługi postępowań w ISP
Powszechny jest pogląd, że najsłabszym ogniwem systemu podatkowego jest prawo podatkowe, które w wielu wypadkach słusznie postrzegane jest jako źródło nieracjonalnych, a niekiedy wręcz patologicznych zachowań. Wadliwą „wolę" prawodawcy stara się ponoć naprawić praktyka interpretacyjna organów stosujących prawo, w tym zwłaszcza judykatura. Wierzymy w to, bo chcemy wierzyć; zresztą cóż innego nam zostało?
Bywa jednak odwrotnie: dobre przepisy są interpretowane w sposób patologiczny. Prawidłowo stosowane przez długie lata regulacje ustawowe nagle stają się źródłem dziwnych pomysłów, które mogą być nawet groźne dla funkcjonowania i systemu podatkowego jako całości.
Dobrze już było
Od niedawna, szczęśliwie jak dotąd w marginalnym zakresie, dotyczy to zasad oraz trybu stwierdzania przez organ podatkowy nadpłaty lub zwrotu podatku w kwocie wyższej niż pierwotnie zadeklarowana.
Zmieniana po drodze w szczegółach koncepcja tej procedury była i jest dobra: jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta