Wspólnik nie powinien płacić podatku od niepodzielonego zysku
Od wielu lat nierozstrzygnięty jest problem, w jaki sposób powinni rozliczać podatek akcjonariusze w spółce komandytowo-akcyjnej. Jest on jednak szerszy i dotyczy wspólników wszystkich spółek osobowych prawa handlowego. Zgodnie z utartą praktyką płacą oni co miesiąc zaliczki do urzędu skarbowego. Czy przepisy dają do tego podstawę?
Od dawna przyjął się jeden sposób opodatkowania dochodów wspólników spółek osobowych prawa handlowego. Zgodnie z tym poglądem dochód z udziału w spółce jest przypisany wspólnikowi w roku jego zrealizowania przez spółkę i rozliczany w taki sam sposób, jakby to wspólnik prowadził jednoosobową działalność gospodarczą.
Oznacza to, że przychód jest przypisywany wspólnikowi w tym samym momencie, w którym spółka sprzedaje towary lub świadczy usługi.
Taki sposób postępowania pomija jednak bardzo istotny fakt: wspólnik spółki osobowej prawa handlowego uzyskuje przecież przychód z udziału w spółce. O ile zatem można się zgodzić, że jest to dochód ze źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza”, o tyle konieczne wydaje się rozważenie, w jakim momencie podatnik go uzyskuje.
Obecne poglądy
Zdaniem organów podatkowych wspólnik spółki jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej oraz partnerskiej powinien rozliczać przychody tak samo, jakby to on faktycznie działalność gospodarczą prowadził. Jeżeli spółka np. zajmuje się handlem, to uzyskuje przychody ze sprzedaży towarów. Jednocześnie od razu wspólnik musi się z nich rozliczyć z urzędem skarbowym (wpłacając odpowiednią zaliczkę na podatek dochodowy)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta