Czy firma zagrożona upadłością może zapłacić rachunek za prąd
Jeżeli kolizja obowiązków dotyczy dóbr różnej wartości, wtedy dłużnik powinien spełnić obowiązek chroniący dobro bardziej wartościowe
Zgodnie z art. 302 § 1 kodeksu karnego kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli, spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Z łatwością można dostrzec, że przepis ten może powodować w praktyce wiele wątpliwości.
Nietrudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy dłużnik prowadzi np. przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i przechowywaniem mrożonek. Jeśli nie zapłaci rachunku za prąd, zasilanie zostanie odcięte i wszystkie mrożonki ulegną zepsuciu. Czy może zatem zapłacić, nie narażając się na odpowiedzialność karną?
W celu udzielenia odpowiedzi na to pytanie trzeba najpierw określić, kogo dotyczy zacytowany przepis. Zgodnie z jego literalnym brzmieniem jest to dłużnik, któremu „grozi niewypłacalność lub upadłość” i jednocześnie który „nie może zaspokoić wszystkich wierzycieli”.
Definicja niewypłacalności znajduje się w art. 11 ustawy z 28 lutego 2003 Prawo upadłościowe i naprawcze (DzU z 2009 nr 175, poz. 1361 ze zm.; dalej puin).
Niewypłacalność występuje w dwóch przypadkach.
- Dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych – art. 11 ust. 1 puin po nowelizacji z 2009 r.
W praktyce orzeczniczej przyjęło się
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta