Morska partyzantka świata nr 1
Konflikt między dwiema największymi grupami etnicznymi zamieszkującymi wyspę Cejlon trwa od VI w n.e. Brytyjskie panowanie nad Cejlonem wymusiło jedynie jego zawieszenie.
Jedną z pierwszych decyzji parlamentu niepodległego Cejlonu (1948) było pozbawienie praw obywatelskich ponad 900 tys. indyjskich Tamilów. Kilka lat później uczyniono z syngalezkiego język państwowy. Bezpośrednią przyczyną chwycenia przez Tamilów za broń były pogromy z początku lat 80.
W latach 90. wojna domowa weszła w fazę przewlekłych walk w dżungli. Armia rządowa przez lata nie była w stanie pokonać organizacji Tamilskie Tygrysy (Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Eelamu, LTTE – Liberation Tigers of Tamil Eelam), która sprawowała kontrolę nad północno-wschodnią częścią wyspy. Tamilowie korzystali także ze wsparcia imigrantów, głównie mieszkających w Indiach (stan Tamil Nadu), ale również w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Uważa się, że to właśnie dzięki ich pomocy zyskali umiejętność produkcji min morskich, a nawet małych jednostek pływających.
Pierwsze informacje o rozpoczęciu przez powstańców działań na morzu pochodzą z końca lat 80. Uzbrojone łodzie atakowały w tym czasie głównie neutralne statki handlowe zmierzające do portów Sri Lanki, zwłaszcza zaś do leżącej na północnym wschodzie Trikunamalaji. Tamilowie zatrzymywali statki różnych bander, poszukując tak zwanej kontrabandy wojennej, czyli materiałów wojskowych przeznaczonych dla sił rządowych, medykamentów, żywności. Doprowadziło to do tego, iż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta