Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za późno, żeby sobie wyjaśniać

06 sierpnia 2011 | Plus Minus | Barbara Hollender
Rafael Lewandowski
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Rafael Lewandowski

Rafael Lewandowski, Francuz z polskim sercem, nakręcił „Kreta” – film o cenie milczenia, jakie ciąży nad naszymi brudami z przeszłości

Urodził się we Francji, jego matka jest Francuzką, ojciec Polakiem. Studiował na paryskiej Sorbonie i w słynnej szkole filmowej La Femis. Ale dzisiaj mieszka na warszawskim Żoliborzu.  Tam ma rodziców i przyjaciół. Tu – miłość życia i małego synka.

– Jestem bardzo silnie związany z kulturą francuską i francuskimi krajobrazami – przyznaje. – Ale też bardzo dobrze czuję się w Warszawie, nic nie jest mi tu obojętne. Przez lata dzieciństwa wyidealizowałem sobie obraz Polski. Jako młody chłopak musiałem skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Także po to, by się dowiedzieć, kim jestem.

Na ekrany kin wchodzi właśnie jego fabularny debiut „Kret". Film dotykający problemu współpracy ze służbami bezpieczeństwa – odważny i niełatwy, pokazujący, jak trudno jest oceniać i jak grzechy przeszłości przechodzą na następne pokolenia.

– Zrobiłem „Kreta", bo to, co się działo w Polsce wokół lustracji, bardzo mnie bolało – mówi. – Najpierw było milczenie, potem wzajemne oskarżenia. Nie byłem w stanie zaakceptować napięcia, które wszędzie panowało, agresji, manipulowania prawdą i  wykorzystywania faktów do walki ideologicznej. Upadku mitów, które dla mnie były kiedyś ważne. Do dziś nie rozumiem, jak ludzie mogą z taką nienawiścią pisać o innych na forach internetowych. W kraju, gdzie większość społeczeństwa chodzi co niedzielę do kościoła....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8998

Spis treści
Zamów abonament