Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosja, Polska i kwestia chińska

06 sierpnia 2011 | Plus Minus | Piotr Skwieciński
Chińskie i rosyjskie dzieci przeciągają linę na podwórku szkoły w granicznym mieście Heihe. Tradycja regularnych spotkań uczniów z Heihe i Błagowieszczeńska trwa od 1989 r.
źródło: __Archiwum__
Chińskie i rosyjskie dzieci przeciągają linę na podwórku szkoły w granicznym mieście Heihe. Tradycja regularnych spotkań uczniów z Heihe i Błagowieszczeńska trwa od 1989 r.
Anatolij Adamiszyn, fot. Mikhail Fomichev
źródło: AFP
Anatolij Adamiszyn, fot. Mikhail Fomichev

Z rosyjskim dyplomatą Anatolijem Adamiszynem rozmawia Piotr Skwieciński

Na konferencji ku czci Sacharowa sformułował pan kilka pana zdaniem najbardziej podstawowych postulatów wobec rosyjskiej polityki zagranicznej. I wśród tych kilku najbardziej strategicznych spraw, najważniejszych dezyderatów wobec twórców tej polityki wymienił pan postulat doprowadzenia do dobrych stosunków z Polską. Cytował pan Tiutczewa...

Anatolij Adamiszyn: ... „nie będzie pokoju w Europie, dopóki nie pogodzą się dwa wielkie słowiańskie narody – rosyjski i polski". Tak napisał Tiutczew.

I pan uważa, że ta opinia jest aktualna?

To oczywiście trochę przesadzone, że teraz pokój zależy od relacji Rosji i Polski, ale bez wątpienia te relacje są bardzo ważnym czynnikiem stabilności Europy.

Dlaczego?

Potrzebujemy historycznego pojednania z Polską. Nasza historia nie była prosta, pozostawiła blizny. Przede wszystkim u Polaków...

... ale za rok to wy będziecie obchodzić 400-lecie wypędzenia Polaków z Kremla.

– (śmiech) No tak, my też mamy swoje pretensje, chociaż trzeba powiedzieć, że wy doznaliście od nas więcej krzywd. Ale najważniejsze jest to, że my, Rosjanie, potrzebujemy pacyfikacji stosunków między Rosją i głównymi krajami leżącymi od niej na zachód. Udało się nam to z Niemcami, jesteśmy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8998

Spis treści
Zamów abonament