Inwestorzy panikują, politycy uspokajają
Giełdy zniżkowały kolejny dzień z rzędu. Lepsze dane o rynku pracy w USA wyhamowały spadki tylko na chwilę . Europejski Bank Centralny będzie skupować włoskie obligacje, a Rzym wdroży reformy. Polska jest odporna na kolejną fazę kryzysu – deklaruje premier Donald Tusk
W piątek wciąż spadały kursy akcji, początkowo w Azji, potem w Europie. Wyprzedaż została wyhamowana, gdy tuż przed otwarciem giełdy w Nowym Jorku podano informację, że stopa bezrobocia w USA spadła o 0,1 pkt proc., do 9,1 proc.
Optymizm nie trwał długo: indeksy na Wall Street zaczęły spadać, a w ślad za nimi wskaźniki w Europie. W Warszawie po bardzo złym otwarciu (-4,7 proc.) WIG20 ok. 15.30 wyszedł nawet na plus, ale zakończył dzień z 1,6-proc. stratą. Znalazł się na poziomie najniższym od końca sierpnia 2010 r.
Paneuropejski indeks Stoxx 600 rano zniżkował o 1,1 proc. W ostatnich dwóch tygodniach stracił niemal 12 proc.
Polityczne interwencje
Panika na rynkach zmusiła polityków do działania. Z sierpniowych wakacji, które co roku wyludniają zachodnioeuropejskie stolice, wracają przed czasem. W Brukseli pojawił się Oli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych, który w trakcie nadzwyczajnej konferencji prasowej próbował wysłać pozytywny sygnał do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta