Na akcjach stracili wszyscy
Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe w krótkich okresach mogą przynosić straty. Potwierdzają to ubiegłoroczne rezultaty
W 2011 r. wartość WIG20, skupiającego największe spółki z warszawskiej giełdy, spadła o 21,85 proc., a WIG (wszystkie spółki) o 20,83 proc. Odbiło się to na wynikach ubezpieczeniowych funduszy akcyjnych. Najlepszy z nich, PZU Życie Akcji, stracił w ubiegłym roku 8,3 proc., najsłabszy, Amplico Life Akcji, ponad 24 proc.
W ujęciu trzyletnim wyniki są zdecydowanie lepsze. WIG20 zwiększył się w tym czasie prawie o 20 proc., WIG – o 38 proc. Najefektywniejszy ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy, Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek, zarobił aż 70 proc. Niewiele gorszy był Allianz Akcji Plus (56 proc.). Najniższą stopę zwrotu, tak jak w okresie rocznym, uzyskał Amplico Life Akcji (16 proc.).
W skali pięciu lat (WIG20 spadł w tym czasie o 35 proc., a WIG o 15,4 proc.) wszystkie fundusze akcji poniosły straty, najmniejszą (2,45 proc.) Nordea Zycie Akcji. Pozostałe fundusze straciły 10 proc. i więcej, a Amplico Life Akcji aż 44,33 proc.
W jeszcze dłuższym okresie, siedmioletnim, najkorzystniej wśród akcyjnych funduszy kapitałowych wypadła Nordea Zycie Akcji, zyskując 76,72 proc. Jednak było to o ponad 10 pkt proc. mniej w porównaniu z siedmioletnią stopą zwrotu tego funduszu na koniec trzeciego kwartału 2011 r. (wówczas Nordea też była liderem w tej kategorii).
Po raz kolejny potwierdza się zatem, że inwestycje w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe powinny mieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta