Kto powinien wykazać w księgach podatek odroczony
Na koniec roku trzeba porównać bilansową wartość aktywów i pasywów z ich wartością podatkową. Dzięki temu wiadomo, czy CIT nie był zawyżony lub zaniżony w stosunku do wyniku zaprezentowanego w sprawozdaniu
Zgodnie z ustawą o rachunkowości aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego wykazują wszystkie jednostki prowadzące księgi rachunkowe. W praktyce nie na wszystkich ciąży ten obowiązek.
W ustawie wprowadzono bowiem wyłączenie, zgodnie z którym przepisów dotyczących odroczonego podatku dochodowego nie muszą stosować jednostki, których roczne sprawozdania finansowe nie podlegają obowiązkowemu badaniu przez biegłych rewidentów (art. 37 ust. 10).
Poza tym w sprawozdaniach finansowych spółek osobowych oraz osób fizycznych podatek dochodowy nie jest wykazywany (wynik finansowy netto równa się wynikowi finansowemu brutto). Wynika to z faktu, że podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy (zwykle osoby fizyczne), a nie spółka.
Z kolei osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą obliczają podatek od całości swoich dochodów (a więc także z innych źródeł przychodu), dlatego nie jest on zwykle miarodajny w stosunku do wyników finansowych prowadzonego przez taką osobę przedsiębiorstwa. Obliczenie podatku dochodowego przez spółkę nie jest więc możliwe.
Ze wskazanych powodów zagadnienia podatku odroczonego nie będą zatem obejmować spółek osobowych i działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną (aczkolwiek nie ma przeszkód, aby aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego ustalił i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta