Za błędy komornik odpowie czasem przed sądem
Przedsiębiorca może się poskarżyć, gdy egzekucja prowadzona jest nieprawidłowo albo pewne obowiązki – choć powinny być – nie są wykonywane
Komornik nie jest bezkarny. Nadzór nad jego czynnościami wykonuje sąd, w którego okręgu działa. Jak wynika bowiem z art. 3 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 231, poz. 1376), przy wykonywaniu czynności komornik podlega orzeczeniom sądu i prezesowi sądu rejonowego, przy którym działa.
Jeśli zatem dojdzie do jakichkolwiek nieprawidłowości, na komornika wolno się poskarżyć. Możliwość taką daje art. 767 kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.). Skargę może złożyć nie tylko dłużnik, do którego majątku sięga komornik, ale i przedsiębiorca występujący w roli wierzyciela, gdy angażuje komornika do wyegzekwowania określonych świadczeń, a ten nie wykonuje żadnych czynności, choć powinien. Skarga nie obejmuje jednak bezczynności powodującej przewlekłość postępowania.
Uprawniona do złożenia skargi jest też każda inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone (np. osoba, w stosunku do której została skierowana egzekucja, choć to nie ona jest dłużnikiem). Trzeba tylko pamiętać, aby skarga dotyczyła kwestii formalnych związanych z przebiegiem postępowania i rolą komornika w tym postępowaniu.
Skargę należy skierować oczywiście do sądu, przy którym dany komornik działa, a gdy do prowadzenia egzekucji został wyznaczony komornik poza właściwością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta