Bez większych zmian u niepełnosprawnych
Przy wakacjach szczególną uwagę muszą zwrócić pracodawcy osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Im bowiem przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy
Art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) przyznaje osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności dodatkowe 10 dni roboczych urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym.
Jednak pierwsze ekstrawakacje zyskuje ona dopiero po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Resort pracy przypomina jeszcze, że ani ustawa o rehabilitacji, ani przepisy kodeksu pracy, do których ustawa o rehabilitacji odsyła w sprawach w niej nieuregulowanych, nie uzależniają prawa do urlopu wypoczynkowego od wniosku osoby uprawnionej do urlopu.
Po nowelizacji
Pewne zamieszanie u pracodawców wywołała w połowie ubiegłego roku nowelizacja ustawy o rehabilitacji. Od 1 czerwca 2011 r. prawo do takiego urlopu przysługuje pracownikowi od dnia, kiedy został wliczony do stanu zatrudnienia niepełnosprawnych, pod warunkiem, że wcześniej przepracował rok jako osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym lub umiarkowanym (ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz innych ustaw, DzU nr 226, poz. 1475).
Co oznaczała ta zmiana? Właściwie nic. Ważne jest tylko, aby po uzyskaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta