Zróżnicowana oferta gigantów
Fundusze zagraniczne | Za ich pośrednictwem możemy ulokować oszczędności w Indonezji, Nigerii czy Brazylii. Ale są trudniej dostępne niż krajowe
Na naszym rynku oferowanych jest ponad 400 funduszy zagranicznych zarządzanych m.in. przez takich gigantów, jak Franklin Templeton, BlackRock, HSBC, Shroders, BNP Paribas, Raiffeisen czy WIOF. W ubiegłym roku do Polski weszła amerykańska firma inwestycyjna Fidelity Worldwide Investment.
Ale są też instytucje zagraniczne, które z naszego rynku się wycofały, np. holenderskie Robeco czy duński Jyske. Powodem były problemy z dystrybucją funduszy.
Mało mieszanych
Wśród funduszy zagranicznych dostępnych na polskim rynku dominują akcyjne lub papierów dłużnych z różnych regionów świata (np. akcji rynku azjatyckiego czy dłużne rynku amerykańskiego). Niektóre inwestują w egzotycznych krajach, np. na Tajwanie, w Wietnamie czy Nigerii. Mało jest (ok. 7 proc.) bardzo u nas popularnych funduszy mieszanych: zrównoważonych lub stabilnego wzrostu.
Znaczna część oferty to fundusze sektorowe, np. inwestujące w firmy z sektora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta