Jaka jest podatkowa i bilansowa wartość należności
Warto dokładnie przeanalizować należności. Możemy mieć bowiem do czynienia z trzema przyczynami powodującymi konieczność ustalenia różnic przejściowych
Pierwsza z nich to naliczone, zgodnie z zasadą memoriału, odsetki związane z nieterminowym regulowaniem należności za dostawy i usługi, które powodują powstanie dodatniej różnicy przejściowej.
W takiej sytuacji wartość bilansowa należności stanowi sumę wartości samej należności oraz wartości naliczonych odsetek, natomiast wartość podatkowa odpowiada wartości samej należności. To dlatego, że odsetki na dzień naliczenia nie są rozpoznawane podatkowo. Ewentualnie można rozpatrywać samą wartość należności z tytułu odsetek, której wartość podatkowa wynosi zero z uwagi na wskazany brak rozpoznawalności podatkowej.
Jeżeli na naliczone odsetki utworzono odpis aktualizujący, to wartość księgowa oraz podatkowa należności będą sobie równe. Odpis aktualizujący zneutralizuje wpływ naliczonych odsetek na wynik finansowy, natomiast w momencie gdy odsetki faktycznie zostaną uzyskane odpis ulegnie rozwiązaniu, co zwiększy wynik finansowy. W tym samym czasie odsetki staną się przychodem podatkowym, w związku z czym różnice nie powstaną.
Kwoty w walutach obcych
Różnice przejściowe mogą wystąpić również, gdy należności są wyrażonych w walutach obcych. Podlegają one wycenie na dzień bilansowy, w związku z czym ich wartość korygowana jest o różnice kursowe wynikające z zastosowania kursu waluty na dzień bilansowy.
Jednocześnie, dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta