Prezes może odpowiadać karnie za oszustwo podatkowe
Osoby zajmujące się sprawami gospodarczymi spółek handlowych mogą ponieść odpowiedzialność karną za przestępstwa skarbowe, które popełnią, działając w imieniu lub na rzecz takich podmiotów
Podstawą odpowiedzialności dla menedżerów jest art. 9 § 3 kodeksu karnego skarbowego (dalej k.k.s.).
Przepis ten mówi, że za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada jak sprawca także ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną.
Osoba prawna nie dostanie grzywny, ale...
Przepis ten nabiera praktycznego znaczenia po analizie części szczególnej k.k.s., wprowadzającej odpowiedzialność takich podmiotów, jak: podatnik, płatnik, importer, producent, rezydent.
Przykładowo można wskazać, że na podstawie art. 54 § 1 k.k.s. odpowiedzialność ponosi podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie.
Gdy podatnikiem tym jest jednak osoba prawna (np. spółka z o.o.), to pociągnięcie takiego podmiotu do odpowiedzialności karnej jest niedopuszczalne. Kodeks karny skarbowy (podobnie jak kodeks karny) opiera się bowiem na odpowiedzialności indywidualnej osób fizycznych. Dlatego wprowadzono do niego art. 9...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta