Co szef skontroluje na odległość
Pracodawca może użyć nawet najbardziej skomplikowanych systemów badających aktywność telepracownika, ale musi go o tym uprzedzić i uzyskać jego zgodę
Prawo do wydawania poleceń co do wykonywanej pracy, jak i kontroli pracownika uzasadnia jedna z cech stosunku pracy - podporządkowanie podwładnego w zakresie miejsca, czasu i sposobu jej realizacji.
Tymczasem zgodnie z art. 675 § 1 k.p. telepracę można wykonywać regularnie poza zakładem z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Wykonujący w ten sposób zadania (telepracownik) wyniki przekazuje pracodawcy za pośrednictwem Internetu.
Bez dyskryminacji
Ponieważ telepracownik działa poza siedzibą pracodawcy, najczęściej we własnym domu, to jego kontrolę odrębnie uregulował art. 6714 k.p. Przepis ten nie tworzy nowego uprawnienia wobec sprawdzanego, podkreśla jedynie funkcję nadzorczą pracodawcy.
O ile jednak sama zasada nadzorowania takiej osoby nie budzi wątpliwości, to już sposób i zakres tej kontroli nie jest taki oczywisty.
Dobierając odpowiednie formy inspekcji telepracowników, szef powinien kierować się regułą jednakowego traktowania w zatrudnieniu (art. 6715 k.p.). Do telepracowników nie wolno mu podchodzić odmiennie niż do zatrudnionych w firmie. Gdyby tak było, pracodawca naraża się na zarzut dyskryminacji.
Zróżnicowanie sytuacji telepracownika jest o tyle dopuszczalne, o ile wynika ze specyfiki tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta