Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzynaste pensje w pytaniach i odpowiedziach

26 stycznia 2012 | Vademecum kadry i płace | Renata Majewska

Dodatkowa pensja zawsze wchodzi do podstawy świadczeń chorobowych w sferze budżetowej. U prywaciarzy tylko wtedy, gdy jest zmniejszana za czas absencji

 

Pracownicy podmiotów sfery budżetowej, np. samorządowi, nauczyciele, mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego na podstawie przepisów ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.).

Zatrudnieni poza budżetówką mogą dostawać trzynastkę, gdy tak wynika z wewnętrznych przepisów płacowych firmy. Nie jest to bowiem obligatoryjny składnik wynagrodzenia. Jeśli jednak pracodawca prywatny zdecydował się na wypłatę dodatkowej pensji, powinien określić zasady jej przyznawania i wypłaty oraz wysokość.

Takie uregulowania ułatwiają potem proces wliczania (bądź nie) dodatkowej nagrody m.in. do podstawy wymiaru zasiłków czy wynagrodzenia chorobowego.

Kilka zasad

Generalnie przy obliczaniu wysokości należnego pracownikowi wynagrodzenia chorobowego czy zasiłku należy brać pod uwagę miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dla kogoś, kto pracuje krócej, podstawę wymiaru świadczeń stanowi średnie wynagrodzenie miesięczne za pełne miesiące kalendarzowe pracy.

Przez wynagrodzenie rozumiemy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9141

Wydanie: 9141

Spis treści
Zamów abonament