Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak w tym roku wysłać pracowników na zaległy urlop wypoczynkowy

26 stycznia 2012 | Vademecum kadry i płace | Grażyna Ordak

W 2012 roku są aż trzy kwartały na wybranie starych wakacji, ale nie dotyczy to wszystkich dawnych wolnych. Pracodawcy muszą więc uważać, a niekiedy wręcz zaryzykować

Najważniejsza zmiana w stosunku do wcześniejszych zasad udzielania urlopów wypoczynkowych przez przełożonych polega w tym roku na wydłużeniu terminu wybrania zaległości.

Został on przesunięty z końca marca na koniec września. Dla pracowników to znaczące ułatwienie. Po pierwsze mają więcej czasu na zrealizowanie swoich podstawowych uprawnień do corocznego płatnego wypoczynku.

Po drugie zaś wakacje mogą przypadać w najbardziej dogodnym dla nich terminie, czyli latem i wczesną jesienią, a nie jak do niedawna zimą i wiosną. Zyskali także pracodawcy, którzy mają mniejszy stres, że wyjazdy skumulują się przy końcu marca. Teraz rozłożą się na więcej miesięcy.

Przypominamy szefom najważniejsze reguły udzielania urlopów wypoczynkowych. Uwzględniamy także te dotyczące pracowników niepełnosprawnych. Zacząć jednak należy od nowości.

Do końca roku lub później

Co do zasady zgodnie z art. 161 k.p. pracownik powinien skorzystać z urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo. Nie zawsze jednak będzie to możliwe. Czasami podwładny nie wyjedzie na wakacje, bo długo choruje.

Innym razem jest na tyle potrzebny w zakładzie, że perspektywa wolnego oddala się. Pracownik jednak nie traci prawa do tego urlopu, a jedynie może z niego skorzystać później. Na taką ewentualność przełożeni są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9141

Wydanie: 9141

Spis treści
Zamów abonament