Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy angaż terminowy może się skończyć wcześniej

26 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Zawarcie umowy o pracę na czas określony daje obu stronom pewność, że ta więź będzie trwała przez ustalone miesiące czy lata. Mogą się jednak chcieć rozstać przed upływem tej daty

Przy umowie na czas określony wolno to zrobić, wypowiadając ją na mocy odpowiedniej klauzuli. Ponadto istnieją szczególne przypadki, w których dopuszczalne jest wymówienie takiego angażu na podstawie konkretnych przepisów prawa pracy.

Z klauzulą umowną

Przy dłuższych kontraktach na czas określony lepiej zapewnić sobie możliwość wcześniejszego ich rozwiązania poprzez wprowadzenie odpowiedniej klauzuli umownej. Umożliwia to art. 33 k.p. Zgodnie z nim przy zawieraniu umowy na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy strony dopuszczają wcześniejsze jej rozwiązanie za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Gdyby jednak wprowadziły klauzulę zezwalającą na wymówienie umowy terminowej nie dłuższej niż sześć miesięcy, wówczas taki zapis jest nieważny z mocy art. 18 § 1 i 2 k.p. W myśl tego przepisu postanowienia angaży mniej korzystne dla pracowników, niż określają to przepisy prawa pracy, są nieważne. Wprowadzenie postanowienia o wcześniejszym wypowiedzeniu umowy terminowej zawartej na nie dłużej niż sześć miesięcy jest zasadniczo mniej korzystne dla pracownika, gdyż spada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9141

Wydanie: 9141

Spis treści
Zamów abonament