Przedsiębiorca może rozporządzać zajętą nieruchomością
Rozporządzenie działką po jej zajęciu jest dopuszczalne i nie ma wpływu na dalsze postępowanie egzekucyjne. Nowy nabywca może w nim uczestniczyć w charakterze dłużnika, a czynności egzekucyjne są ważne także w stosunku do niego
Egzekucja z nieruchomości następuje w drodze przymusowej sprzedaży nieruchomości należącej do dłużnika i pokrycia jego długu w stosunku do wierzyciela/wierzycieli z uzyskanej ceny.
Prowadzi ją komornik działający przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Jeżeli nieruchomość położona jest w okręgu kilku sądów – egzekucję prowadzi komornik wybrany przez wierzyciela.
Poza wierzycielem i dłużnikiem uczestnikami postępowania egzekucyjnego są również osoby, którym przysługują ograniczone prawa rzeczowe lub roszczenia albo prawa osobiste zabezpieczone na nieruchomości.
Egzekucję wszczyna się na wniosek wierzyciela. Wówczas komornik wzywa dłużnika do zapłaty długu w ciągu dwóch tygodni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania nieruchomości.
Uwaga! Komornik, równocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania do zapłaty, przesyła sądowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta