Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Telewizja zakładowa działa także w mieszkaniu podwładnego

26 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Katarzyna Gospodarowicz

Korzystając z zaawansowanych technologii teleinformatycznych i audiowizualnych, pracodawca może osobiście nadzorować pracownika, nie pukając do jego drzwi. Zrobi to za pomocą kamery

Szczególną formą oględzin pracy podwładnego jest monitoring, polegający na stałym i bieżącym kontrolowaniu go przy pomocy urządzeń technicznych komunikacji elektronicznej.

Dopuszczalność takiego sposobu ocenia się na zasadach ogólnych dla wszystkich zatrudnionych. Gdy wykonywana przez pracodawcę działalność pozwala stosować wobec pracownika monitoring, to ten charakter pracy uzasadnia użycie go także u telepracownika.

Choć jest efektywny i korzystny finansowo, to dla pracodawcy niesie ryzyko naruszenia prawa do prywatności pracownika i jego rodziny.

Wśród form monitoringu można wyróżnić systemy nagrywające rozmowy, stosowane przy pracy call center, dokonujące rozliczeń na podstawie wykonywanych czynności rejestrowanych przez odpowiednie aplikacje, czy takie zapisujące godziny zalogowań,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9141

Wydanie: 9141

Spis treści
Zamów abonament