Przebywający na L-4 też może dostać dzień wolny za pracę w sobotę
Za pracę w szósty dzień tygodnia dzień wolny dostaną tylko ci, którzy stawili się na wezwanie. Chyba że firma nie wyznaczyła w wewnętrznych przepisach konkretnego dnia wolnego z racji pięciodniowego tygodnia pracy
Pracodawca polecił pracę w sobotę osobom, które pracują od poniedziałku do piątku. Polecenie dotyczyło wszystkich pracowników. Za tę pracę udzielił im dnia wolnego. Czy inny dzień wolny powinni dostać również ci pracownicy, którzy w dniu polecenia dodatkowej pracy byli chorzy? – pyta czytelnik.
Do rozwiązania powyższego problemu potrzebujemy przyjąć dwa różne założenia. Zgodnie z pierwszym pracownicy – według zapisów wewnątrzzakładowych (regulaminu pracy, układu zbiorowego pracy lub obwieszczenia) – pracują stale od poniedziałku do piątku, a sobota jest dla nich dniem wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W myśl drugiego zatrudnieni pracują przeciętnie pięć dni w tygodniu – co do zasady od poniedziałku do piątku, ale pracodawca nie zastrzegł w przepisach wewnątrzzakładowych, że może polecać pracę jedynie w tych dniach i że sobota jest dla nich dniem wolnym.
Zgodnie z regulaminem
Na początek przyjmijmy, że chodzi o pracowników, którzy wykonują pracę stale od poniedziałku do piątku, i że takie dni pracy zostały zapisane w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy (a jeśli pracodawca nie tworzy regulaminu pracy i nie jest związany układem zbiorowym pracy – w obwieszczeniu). Z takiego rozkładu pracy wynika ponadto, że sobota jest dla tych osób dniem wolnym od obowiązków służbowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta