Miasto skandynawskich inwestorów
Do 2013 roku w Szczecinie i okolicach ma przybyć nawet 20 tysięcy miejsc pracy. Buduje się tu ponad 5 tysięcy mieszkań. Biurowce wyrastają jak grzyby po deszczu. Rolls-Royce lokuje fabrykę silników. Wśród inwestorów królują firmy ze Skandynawii
Jeszcze 10 lat temu Szczecinowi wróżono totalny upadek. A to ze względu na brak ciągłości w realizowaniu planów rozwoju miasta przez poszczególnych prezydentów Szczecina, którzy zmieniali się co dwa lata. Ale od ponad sześciu lat można mówić o stopniowym budzeniu się miasta na nowo – zwraca uwagę Marcin Niewęgłowski ze stowarzyszenia Lecim na Szczecin.
Przełom na wodzie
Takim punktem przełomowym – jego zdaniem – było zorganizowanie w 2007 roku finału wielkich regat i zlotu żaglowców The Tall Ship Races, które przyciągnęły 2,5 miliona osób. Kolejny krok to oddanie do użytku w 2009 roku oczyszczalnia ścieków Pomorzany – jednej z największych inwestycji tego typy w Europie. To pozwoliło Szczecinowi na skreślenie go z listy miast należących do największych trucicieli Bałtyku. Urząd miasta pilnie śledzi inwestycyjny rynek. W ciągu ostatnich dwóch lat na liderów biznesu w mieście i okolicach wyrosły – zdaniem zachodniopomorskich urzędników – m.in. Polska Żegluga Morska, Tieto, Unizeto, Unicredit, Coloplast, SGI Baltis, DB Szczecin, Stream Global Services, Calbud, Fosfan.
A niebawem dołączy do tego grona także Teleyard/Teleskop – Belgowie wybudują w Szczecinie zakład produkujący ponadwymiarowe elementy i podzespoły konstrukcji stalowych. Firma chce zatrudnić ok. tysiąca osób.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta