Kiedy renta nie zablokuje wymówienia
Tylko całkowicie niezdolny do pracy nie korzysta z ochrony przedemerytalnej. Jednak samo orzeczenie nie da zielonego światła, aby pożegnać taką osobę
Co do zasady przez cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego szef nie może pozbyć się leciwego zatrudnionego. Ochronę wyłączyć może jedynie nabycie prawa do renty z racji całkowitej niezdolności do pracy (dawna I i II grupa inwalidzka). Wprost reguluje to art. 40 k.p.
Nawet jednak uzyskanie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nie zwalnia pracodawcy z obowiązku przedstawienia zakładowej organizacji związkowej oświadczenia o zamierzonym wypowiedzeniu umowy takiemu pracownikowi. Samo uzyskanie prawa do renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy nie jest uzasadnioną przesłanką umożliwiającą rozstanie się z podwładnym.
Samo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy nie pozwoli jednak pożegnać podwładnego na finiszu jego kariery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta