Czy różnice na kwocie VAT wpływają na koszty i przychody firmy
Przedsiębiorcy otrzymujący od kontrahentów zapłatę bądź płacący w innej walucie niż złoty często stają przed dylematem, czy różnice kursowe w części odpowiadającej podatkowi od towarów i usług uwzględniać w rozliczeniach PIT i CIT
Organy podatkowe i sądy twierdzą, że nie, jednak ich argumenty trudno uznać za przekonujące.
Jak traktować
W konsekwencji zmian w prawie dewizowym oraz w kodeksie cywilnym, które weszły w życie od 2009 r., nie obowiązuje zasada walutowości, dzięki czemu krajowi przedsiębiorcy mają prawo rozliczać się między sobą w walutach obcych, bez potrzeby uzyskiwania indywidualnego zezwolenia dewizowego.
Za tą zmianą nie nadążyły jednak przepisy podatkowe, co spowodowało pojawienie się zasadniczych wątpliwości co do ujęcia po stronie kosztów bądź przychodów podatkowych różnic kursowych związanych z podatkiem VAT wyrażonym w walucie obcej.
Wystawienie lub otrzymanie faktury w walucie obcej na rzecz lub od krajowego kontrahenta rodzi identyczny obowiązek wykazania różnic kursowych dla celów PIT lub CIT jak w przypadku faktur w obrocie zagranicznym. Różnice takie korygują odpowiednio przychody lub koszty podatkowe. Jednocześnie VAT nie jest co do zasady przychodem ani kosztem dla celów podatkowych, powstaje więc pytanie, czy różnice kursowe w części odpowiadającej VAT uwzględniać w rozliczeniach podatkowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta