Czy przy wolnym na dziecko obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy
Nie jest jasne, czy uprawnienie matki do opieki nad potomstwem z kolejnego związku pozbawia jej byłego partnera możliwości spędzenia czasu z córką lub synem narodzonym z ich małżeństwa
Mam dwie córki – z pierwszego małżeństwa 11-letnią i z obecnego związku dziesięciomiesięczną. Czy mogę wziąć dwa dni opieki na dziecko z pierwszego związku w swoim zakładzie, a mąż u siebie w firmie (dwa dni opieki) na naszą wspólną córkę? Czy jeśli mój obecny mąż skorzysta z dwóch dni wolnego, to czy wtedy nie utracę tego prawa na córkę z pierwszego małżeństwa? Co natomiast stanie się, gdy mój były mąż zechce skorzystać z tych dwóch dni na naszą córkę? Czy wtedy nie mogę już z obecnym mężem wziąć dwóch dni na nasze wspólne dziecko? Które z nas może je wybrać? – pyta czytelniczka.
Uprawnienia związane z dniami wolnym na opiekę nad dzieckiem reguluje art. 188 i 1891 k.p. Stanowią one, że zwolnienie od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, przysługuje pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Gdy oboje rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni, to uprawnienie może zrealizować jedno z nich.
Dziatki z różnych związków
Kodeksowe przepisy są oczywiste, gdy rodzice wspólnie wychowują swoje dzieci lub prawni opiekunowie sprawują pieczę przyznaną im sądownie. Sprawa komplikuje się jednak, kiedy małżonkowie np. są po rozwodzie, żadne z nich nie jest pozbawione władzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta