Sprzeczne odpowiedzi urzędu w sprawie pensji niepełnosprawnego
Nie wiadomo, czy pracodawcy muszą przelewać zarobki pracowników z obniżoną sprawnością na osobisty rachunek bankowy tych osób czy dopuszczalne są inne opcje. Powód – resortowy pełnomocnik wydał dwie odmienne opinie
Od 1 grudnia 2012 r. wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników muszą być przekazywane na ich konta bankowe lub przekazem pocztowym. To skutek nowelizacji art. 26a i b ustawy z 28 czerwca 2012 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r., poz. 986).
Źródło problemu z interpretacją tego przepisu tkwi w fatalnej jego jakości. Gdyby bowiem ustawodawca użył sformułowania „wskazany przez pracownika rachunek bankowy", dopuszczalne byłoby przelanie wynagrodzenia także na konto osoby trzeciej lub takie, do którego pracownik jest jedynie współuprawniony. Wówczas urzędowe wyjaśnienia tej regulacji byłyby zbędne. Teraz zaś wielu takich podwładnych i ich pracodawców ma duży problem, co robić, gdyż często pracownicy ci nie mają założonych kont bankowych.
Kasa zamknięta
Dotychczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta