Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka jest różnica między ustanowieniem a udzieleniem prokury

05 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Dariusz Kałuża

Przedsiębiorcy w likwidacji lub upadłości nie mają możliwości działania przez prokurentów

Prokura jest jednym z rodzajów pełnomocnictwa, jakiego może udzielić przedsiębiorca osobie fizycznej, aby mogła ona prowadzić sprawy firmy. Obejmuje ona umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z działalnością przedsiębiorstwa. Prokury może udzielić tylko przedsiębiorca podlegający wpisowi do rejestru przedsiębiorców.

Oznacza to, że uprawnione do skorzystania z tego rozwiązania są spółki prawa handlowego, zarówno osobowe (spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna), jak i kapitałowe (spółka z o.o., spółka akcyjna), a także inne podmioty mające status przedsiębiorcy i podlegające wpisowi do rejestru.

Sam fakt udzielenia prokury, podobnie jak jej wygaśnięcia, też musi być zgłoszony do rejestru przedsiębiorców. Pamiętajmy, że prokura powinna być, pod rygorem nieważności, udzielona na piśmie.

Kto zgłasza

Zgłoszenia prokury do rejestru przedsiębiorców dokonują osoby uprawnione do reprezentacji spółki. Zgłoszenie takie powinno określać rodzaj prokury (czy jest to prokura oddzielna, czy łączna), a w przypadku udzielenia prokury łącznej, także sposób jej wykonywania (ścisłe wskazanie zasad działania prokurentów). Do wniosku o wpis prokury do rejestru należy dołączyć uwierzytelniony notarialnie, albo złożony przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu, wzór...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9378

Wydanie: 9378

Spis treści
Zamów abonament