Zadanie zgodnie z rozkładem i w terminie
System zadaniowy wolno stosować do kierowców wykonujących przewóz drogowy. Praktyka wyklucza jednak jego użycie w przewozach osobowych
Ich specyfika wymaga bowiem wykonywania przewozów zgodnie z ustalonym rozkładem, a to kłóci się z istotą systemu zadaniowego. Podobnie przy przewozach okazjonalnych osób, gdzie termin i czas realizacji zadania wynikają z umowy wynajmu autobusu.
Lista uprawnionych
Krąg podmiotów, które mogą korzystać z zadaniowego czasu, dalej zawęża się, gdyż musi to uzasadniać rodzaj wykonywanych przewozów lub ich szczególna organizacja. W tym zakresie art. 17 ustawy jest zbliżony do art. 140 k.p. W obu wypadkach użyte przesłanki wskazują pośrednio na utrudnienia w sprawowaniu kontroli nad czasem pracy pracownika jako warunek wprowadzenia do niego tego systemu.
U zawodowego kierowcy wykonującego przewóz rzeczy to fikcja, gdyż pojazdy ciężarowe i ciągniki siodłowe są wyposażone w urządzenia rejestrujące jego wszystkie aktywności zawodowe. Pozwala to pracodawcy szczegółowo skontrolować każdy dzień jego pracy. Co więcej, u wielu przewoźników pojazdy dodatkowo wyposażane są w urządzenia GPS, dzięki którym szef na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta