Masz wątpliwości, pisz do ZUS
Tylko biznesmen ma prawo domagać się od organu rentowego wydania interpretacji w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów nakazujących opłacanie danin na ubezpieczenia społeczne
Jaka jest różnica między zwykłym pismem a interpretacją ZUS? Kiedy i kto może starać się o takie stanowisko i w jakich sprawach? Czy i kiedy organ odpowie na wątpliwości pytającego?
Kto jest uprawniony
W myśl art. 10 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.) z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, może wystąpić jedynie przedsiębiorca. Będzie to osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową.
Oznacza to, że z wnioskiem o pisemną interpretację nie może wystąpić płatnik składek, który nie ma statusu przedsiębiorcy, np. jednostka budżetowa, osoba kontynuująca opłacanie składek, a także wspólnik spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. I to mimo, że osoby te opłacają składki do ZUS, a wspólnicy spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej oraz wspólnik jednoosobowej spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta