Kiedy podatnik ma 10 lat na skorygowanie deklaracji
Jeżeli inwestor na bieżąco nie odliczał podatku od towarów i usług, choć miał takie prawo, to może je zrealizować w późniejszym czasie. Musi dokonać korekty za okresy, w których otrzymywał faktury za przeprowadzane prace
- W 2007 r. gmina przystąpiła do projektu „Rewitalizacja układu staromiejskiego miasta (...) dla rozwoju produktu turystycznego". Jednym z elementów tej inwestycji był remont i przebudowa wieży ratuszowej dla potrzeb ruchu turystycznego. Od początku w projekcie zapisane było, że po oddaniu inwestycji będą sprzedawane bilety wstępu na wieżę (a więc czynności opodatkowane). VAT w projekcie jest kosztem niekwalifikowalnym. Można dokładnie wydzielić zakupy przypadające na wieżę i na pozostałą część ratusza.
Pierwsze faktury dotyczące projektu przebudowy wieży ratuszowej dla potrzeb ruchu turystycznego, ekspertyz itp. były w 2009 r. Gmina nie odliczała VAT z tych faktur. W lipcu 2012 r. otrzymaliśmy fakturę zbiorczą z rewitalizacji. W protokole wyszczególnione są wartości netto poszczególnych robót m.in. remont i przebudowa wieży ratuszowej. Jest więc możliwość obliczenia VAT przypadającego na tę część inwestycji.
Gmina od początku wiedziała, że wieża będzie służyć czynnościom opodatkowanym, jednak nie odliczała VAT z faktur. Inwestycja została ostatecznie oddana do użytku w sierpniu 2012 r. Czy należy zrobić korektę do lipca 2012 r. i lat poprzednich, tj. poszczególnych miesięcy, w którym gmina otrzymywała faktury zakupu dotyczące inwestycji? Czy w tym przypadku będą to jednak korekty roczne zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta