Dochodzenie roszczeń w postępowaniu nakazowym lub upominawczym
Pozwany dowiaduje się o wszczętej przeciw niemu sprawie dopiero w chwili otrzymania korespondencji z sądu, zawierającej odpis pozwu oraz nakaz zapłaty, a także informację o dwutygodniowym terminie na wniesienie zarzutów
Ostatnia nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego zmieniła zasady dochodzenia roszczeń w ramach odrębnych postępowań – nakazowego i upominawczego. Na nowych zasadach będą prowadzone wszystkie sprawy, w których pozew został złożony po 3 maja 2012 r.
Głównie chodzi o pieniądze
Z tego powodu warto przypomnieć zasady dochodzenia roszczeń w postępowaniach odrębnych z uwzględnieniem wprowadzonych zmian.
Zacznijmy od rzeczy podstawowych. Postępowania nakazowe i upominawcze są to specjalne tryby postępowania przed sądami cywilnymi, wprowadzone w celu uproszczenia i przyśpieszenia procedowania. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim przy dochodzeniu roszczeń pieniężnych.
Co w nakazie
Postępowanie nakazowe i upominawcze zaczynają się od podjęcia przez sąd czynności procesowej, która spory prowadzone w „zwykłym" trybie kończy, to znaczy od wydania przez sąd orzeczenia w formie nakazu zapłaty.
Przed wydaniem nakazu zapłaty sąd nie bada argumentów przedstawionych przez powoda w treści pozwu. Ustala jedynie spełnienie formalnych przesłanek i jeśli są spełnione, wydaje nakaz zapłaty, który po uprawomocnieniu się ma moc zrównaną z wyrokiem. Treścią nakazu jest zobowiązanie pozwanego do zapłaty na rzecz powoda sumy określonej w treści pozwu lub ewentualnie spełnienia innego określonego świadczenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta