Przekształcenie działalności w spółkę bez sukcesji podatkowej
Kodeks spółek handlowych stanowi, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Sukcesja ta ma jednak charakter cywilnoprawny i co do zasady nie odnosi się do podatków
Tak orzekł WSA we Wrocławiu 3 października 2012 r. (I SA/Wr 793/12).
Podatnik prowadzący samodzielną działalność gospodarczą zamierza przekształcić ją w jednoosobową spółkę z o.o.
W związku z tym wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej potwierdzającej, że po przekształceniu, na zasadzie analogii do art. 93a ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) nastąpi sukcesja podatkowa, a nowo powstała spółka kapitałowa uzyska wszystkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki związane z jego dotychczasową działalnością.
Podatnik argumentował, że inna interpretacja powodowałaby, że przepisy kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) o przekształceniu działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną w spółkę prawa handlowego byłyby martwe. Organ uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.
Powołując się na art. 5842 § 2 oraz na art. 5844 k.s.h. wskazał, że przepisy dotyczące przekształcenia przewidują sukcesję praw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta