Jak rozliczyć sprzedaż maszyny rolniczej
Dostawa urządzenia wraz z jego montażem to usługa kompleksowa podlegająca zwolnieniu z opodatkowania. Nie dotyczy to robót budowlanych wykonywanych w związku z przystosowaniem pomieszczeń dla potrzeb instalacji tego sprzętu
- Planujemy sprzedaż maszyny rolniczej, przy której zakupie obowiązywała stawka 0 proc. VAT. Nabywca zobowiązał nas umownie do odpłatnego montażu maszyny oraz dokonania robót budowlanych o charakterze adaptacyjnym w pomieszczeniu, w którym ta maszyna będzie przez niego używana.
Czy dla dostawy maszyny możemy zastosować zwolnienie z VAT, jeśli była ona przez nas używana przez okres dłuższy niż pół roku? Czy dla wykonanych robót adaptacyjnych pomieszczenia, w którym ta maszyna będzie używana przez przyszłego nabywcę, również będzie miało zastosowanie zwolnienie z opodatkowania? – pyta czytelnik.
Pod pewnymi warunkami dostawa towaru używanego korzysta ze zwolnienia z VAT. Na postawie art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 ustawy o VAT sprzedaż towaru używanego objęta jest zwolnieniem z opodatkowania VAT w przypadku, gdy sprzedawcy nie przysługiwało przy zakupie tego towaru prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Status towaru używanego dotyczy ruchomości, której okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel.
Trzeba spełnić warunki
Tak więc brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towaru jest jedną z przesłanek, której wystąpienie powoduje powstanie podstaw do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta