Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat nie docenił Tajwanu

20 grudnia 1996 | Świat | TS

Spośród zaledwie 30 krajów, z jakimi Tajpej utrzymuje stosunki dyplomatyczne, RPA jest jedynym dużym i liczącym się w świecie. Wiadomość, że do końca przyszłego roku Pretoria zerwie oficjalne kontakty z ich ojczyzną stanowiła dla Tajwańczyków dotkliwy cios. Bardziej bolesne okazało się jednak przypomnienie, że w politycznej grze o wyspę to Pekin rozdaje karty.

Świat nie docenił Tajwanu

Teresa Stylińska

Cios padł nieoczekiwanie. Jeszcze parę miesięcy temu Nelson Mandela, prezydent RPA, usilnie powtarzał, że "opuścić przyjaciela byłoby rzeczą niemoralną", a wysocy rangą przedstawiciele władz z Pretorii zapewniali, iż Afryka Południowa na pewno nie ugnie się pod presją Chin. Ugięła się: do końca przyszłego roku RPA zerwie stosunki dyplomatyczne z Tajwanem i nawiąże z Chińską Republiką Ludową.

Na nic się zdały zabiegi Tajwanu, by odwieść RPA od takiej decyzji. Minister spraw zagranicznych John Chang natychmiast udał się do Afryki Południowej, rozmawiał z Mandelą i szefem dyplomacji Alfredem Nzo, ale nic nie wskórał. Nie pomogły nie tylko perswazja i tłumaczenia. Mandela pozostał głuchy na groźbę wstrzymania inwestycji irealizacji umów handlowych, choć teoretycznie nie powinien jej zlekceważyć, skoro Tajwan jest największym w RPA inwestorem zagranicznym i siódmym partnerem handlowym. Tajpej nie pozostało nic innego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 945

Spis treści
Zamów abonament