Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terroryści starannie wybrali cel

20 grudnia 1996 | Świat | MT

Według lewackich ugrupowań peruwiańskich Tokio ponosi przynajmniej częściową winę za politykę gospodarczą Peru, zgubną -- ich zdaniem -- dla ubogich warstw społeczeństwa.

Terroryści starannie wybrali cel

Peruwiańscy terroryści wybrali jako cel brawurowej operacji rezydencję ambasadora Japonii w Limie z dwóch powodów. Po pierwsze, znienawidzony przez nich prezydent Alberto Fujimori, syn emigrantów z Kiusiu, nie miał zwyczaju opuszczać przyjęć z okazji urodzin cesarza. Gdyby niespodziewanie nie przedłużył pobytu na prowincji, inni zakładnicy okazaliby się być może niepotrzebni do wymuszenia na władzach spełnienia ich żądań. Po drugie, w ich przekonaniu Tokio ponosi przynajmniej częściowo winę za politykę gospodarczą Peru, zgubną, zdaniem lewackich ugrupowań, dla ubogich w arstw peruwiańskiego społeczeństwa.

W komunikacie dla prasy Rewolucyjny Ruch im. Tupaka Amaru -- którego członkowie uwięzili w rezydencji ambasadora Japonii kilkaset osób i żądają uwolnienia z zakładów karnych ich towarzyszy broni -- potępia ingerencję Tokio w sprawy wewnętrzne Peru. Ma się ona rzekomo przejawiać w aprobacie dla naruszania praw człowieka i wpływie na decyzje rządu w sferze gospodarczej.

Japońskie lobby

-- Zpowodu polityki gospodarczej prowadzonej przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 945

Spis treści
Zamów abonament