Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organ w sile wieku

20 grudnia 1996 | Nauka i Technika | TB

130 lat tygodnika

Organ w sile wieku

Rozmowa z Ewą Mańkiewicz-Cudny, redaktorem naczelnym

Taki jubileusz to rzadkość w historii prasy, aż trudno ogarnąć. Znamy od lat wiele tytułów, które wydaje się nam, musiały istnieć od dawna. Ale tak długi okres życia "Przeglądu Technicznego". ..

Rzeczywiście w tym roku minęło 130 lat od ukazania się pierwszego numeru "Przeglądu Technicznego". Jest on najstarszym z obecnie istniejących czasopism polskich i jednym z najstarszych periodyków technicznych na świecie. Jego powstanie, jak i cała historia, wiązały się z dziejami naszego kraju, a więc były w jego życiu wzloty i upadki. Powstał wprawdzie na przekór rozpaczy, jaka zapanowała wśród Polaków po upadku powstania styczniowego. Był częścią nurtu pozytywistycznego, który zaczął się wtedy kształtować i następnie rozwijać. Pierwszy program edytorski, odpowiadający ówczesnym zapotrzebowaniom i poziomowi wiedzy inżynierskiej, opracował Paweł Kaczyński, profesor Instytutu Politechnicznego w Warszawie, twórca wielu projektów zakładów przemysłowych, autor ponad 200 prac inżynierskich, popularyzator najnowszch osiągnięć techniki europejskiej. Tylko o tydzień wcześniej w 1866 roku ukazało się w Anglii pismo "Engineering", które kształtowało w następnych latach kierunki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 945

Spis treści
Zamów abonament