Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W kręgu niemożności

20 grudnia 1996 | Gazeta | BC

Może należałoby starać się ograniczyć ryzyko wydobycia węgla z pokładów, wktórych najczęściej występują tąpnięcia i są zagrożone wybuchem metanu. ..

W kręgu niemożności

Barbara Cieszewska

Przynajmniej raz w roku zdarzają się w górnictwie katastrofy, w wyniku których pod zwałami skał i węgla zasypywani są górnicy. W ubiegłym roku w zawale w kopalni "Nowy Wirek" zginęło pięciu górników. Ich ciała znaleziono po pięciu dobach poszukiwań. Tym razem w kopalni "Zabrze-Bielszowice" już szóstą dobę trwa poszukiwanie dwóch górników zasypanych na głębokości 900 metrów. Można przyjąć, że natura jest bezwzględna, jednak czy rzeczywiście trzeba tak bardzo narażać górników na śmierć, i to w tak straszliwych warunkach. Wystarczy raz zjechać pod ziemię, by zdać sobie sprawę, czym jest praca w pokładach zagrożonych tąpnięciami, w których panuje najwyższe zagrożenie wybuchem metanu, a zaraz później pożaru. Warto zastanowić się, czy przy ogromnej, ponad 30-milionowej, nadprodukcji węgla nie należałoby poszukiwać obiektywnych kryteriów, które pozwoliłyby wyeliminować choć część ryzyka.

Już po ubiegłorocznej katastrofie w kopalni "Nowy Wirek" mówiono o potrzebie opracowania w górnictwie kryteriów, wedle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 945

Spis treści
Zamów abonament