Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne

20 grudnia 1996 | Prawo | ŻS

Między Sejmem a Senatem

Obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne

Żaneta Semprich

Jeśli ustawę uchwaloną przez Sejm 18 grudnia zaakceptują Senat i prezydent RP, obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne zostaną wprowadzone od początku 1999 r.

Oznacza to przyjęcie generalnej zasady, że lecznictwo utrzymywane będzie ze składek zbieranych przez kasy powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Od tej daty budżet państwa sfinansuje już tylko niektóre, specjalne programy zdrowotne.

Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym składa się z 13 rozdziałów. W pierwszym, "Przepisy ogólne", czytamy: "Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za wykonany po zgłoszeniu osoby podlegającej ubezpieczeniu oraz opłaceniu składki w terminie. .. ". Nie muszą się zgłaszać rolnicy (objęci ubezpieczeniem społecznym rolników indywidualnych) ; jest to największa grupa naszego społeczeństwa, za którą składki opłaci budżet państwa. W przepisach tych znajduje się również zapowiedź kompensaty za płacenie składek przez pracowników, emerytów, osoby prowadzące działalność gospodarczą.

W tej części ustawy umieszczono także bardzo istotne stwierdzenie, że państwo gwarantuje ubezpieczonym udzielanie świadczeń określonych w ustawie.

Lista zobowiązanych

Na liście osób,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 945

Spis treści
Zamów abonament