Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potwierdzenie decyzji z radzieckiej strefy okupacyjnej

20 grudnia 1996 | Prawo | WP

Nieodwracalne wywłaszczenia

Potwierdzenie decyzji z radzieckiej strefy okupacyjnej

Federalny Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie wywłaszczeń dokonanych we wschodnim Berlinie na podstawie tzw. listy 3, sporządzonej przez Rosjan w 1949 r. Za orzeczeniem kryją się dziesiątki miliardów marek, kwestie natury moralnej oraz generalny problem decyzji wywłaszczeniowych w radzieckiej strefie okupacyjnej w Niemczech w latach 1945--49. Trybunał uznał, że decyzje są nieodwracalne.

"Listę 3", jedną z czterech wywłaszczeniowych we wschodnim Berlinie, Rosjanie sporządzili w 1949 r. Podstawę prawną stanowiła ustawa z 8 lutego 1949 r. o konfiskacie majątku zbrodniarzy wojennych i aktywnych nazistów. Do tych i innych decyzji wywłaszczeniowych w radzieckiej strefie okupacyjnej nawiązali po latach autorzy układu zjednoczeniowego NRD--RFN z sierpnia 1990 r. Na jego mocy wszelkie decyzje wywłaszczeniowe, w tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 945

Spis treści
Zamów abonament