Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gra z przeciwnikiem

20 grudnia 1996 | Moja Kariera | AG

Jak prowadzić twarde negocjacje

Gra z przeciwnikiem

Negocjacje -- według definicji zawartych w materiałach szkoleniowych firmy doradczej Ernst & Young -- to dwustronny proces komunikowania się, którego celem jest osiągnięcie porozumienia, gdy przynajmniej niektóre interesy stron są konfliktowe. W praktyce z negocjacjami w biznesie można się spotkać niemal na każdym kroku, gdyż prawie zawsze podczas zawierania transakcji są do uzgodnienia co najmniej trzy sprawy: cena, jakość i termin. Z reguły strony mają na te kwestie odmienne poglądy wymagające uzgodnienia.

Istnieje obszerna teoria prowadzenia negocjacji, której poznanie ułatwia biznesmenom i menedżerom właściwe postępowanie i zachowanie się podczas rozmów biznesowych. Znajomość teoretycznych zasad prowadzenia negocjacji nie gwarantuje, rzecz jasna, sukcesu, ale może ułatwić jego osiągnięcie. Z drugiej strony, popełnianie rażących błędów negocjacyjnych z reguły prowadzi do porażki.

Jednym ze sposobów uzyskania przewagi podczas negocjacji jest stosowanie tzw. brudnych chwytów. Jednym z nich jest taktyka oszukiwania, czyli wprowadzanie w błąd co do faktów, np. podawanie nieprawdziwych danych. Oszustwo, jeśli się uda, może skłonić drugą stronę do ustępstw, których nie poczyniłaby, gdyby nie została wprowadzona w błąd.

Jak powinna zachować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 945

Spis treści
Zamów abonament