Gra z przeciwnikiem
Jak prowadzić twarde negocjacje
Gra z przeciwnikiem
Negocjacje -- według definicji zawartych w materiałach szkoleniowych firmy doradczej Ernst & Young -- to dwustronny proces komunikowania się, którego celem jest osiągnięcie porozumienia, gdy przynajmniej niektóre interesy stron są konfliktowe. W praktyce z negocjacjami w biznesie można się spotkać niemal na każdym kroku, gdyż prawie zawsze podczas zawierania transakcji są do uzgodnienia co najmniej trzy sprawy: cena, jakość i termin. Z reguły strony mają na te kwestie odmienne poglądy wymagające uzgodnienia.
Istnieje obszerna teoria prowadzenia negocjacji, której poznanie ułatwia biznesmenom i menedżerom właściwe postępowanie i zachowanie się podczas rozmów biznesowych. Znajomość teoretycznych zasad prowadzenia negocjacji nie gwarantuje, rzecz jasna, sukcesu, ale może ułatwić jego osiągnięcie. Z drugiej strony, popełnianie rażących błędów negocjacyjnych z reguły prowadzi do porażki.
Jednym ze sposobów uzyskania przewagi podczas negocjacji jest stosowanie tzw. brudnych chwytów. Jednym z nich jest taktyka oszukiwania, czyli wprowadzanie w błąd co do faktów, np. podawanie nieprawdziwych danych. Oszustwo, jeśli się uda, może skłonić drugą stronę do ustępstw, których nie poczyniłaby, gdyby nie została wprowadzona w błąd.
Jak powinna zachować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta