Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Źródło nierówności społecznych

20 grudnia 1996 | Gazeta | JM

Redystrybucja dochodów przez budżet

Źródło nierówności społecznych

Jan Macieja

W latach 1993 -- 1996 redystrybucja budżetowa, czyli takie płatności państwa na rzecz obywateli, w zamian za które nie oczekuje się żadnych świadczeń na rzecz państwa, stanowiła aż ok. 1/ 3 całości wydatków budżetowych. Najbardziej znanym argumentem na rzecz wysokiej skali redystrybucji wytwarzanego wkraju dochodu jest solidaryzm społeczny, czyli dążenie do zmniejszenia nierówności społecznych.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy polityka redystrybucyjna rzeczywiście obniża nierówności społeczne, trzeba znać jej ekonomiczne skutki. Zdoświadczenia Polski widać, że są nimi wysokie podatki i obciążenia płac, deficyt budżetowy i dług publiczny, będący rezultatem deficytu budżetowego.

Wysokie podatki są główną przyczyną niskiej stopy inwestowania, czemu nie można zapobiec z pomocą polityki ulg inwestycyjnych. Motywem inwestowania jest bowiem uzyskanie wysokiego zwrotu (zysku) na poczynionych nakładach, a nie uzyskanie ulgi inwestycyjnej. Ponadto ulga dla jednej osoby (firmy) oznacza zawsze wyższy podatek dla innych. Jeśli przyszły zysk będzie przechwycony przez podatek, to mimo nadziei na uzyskanie ulgi nie ma bodźca do podejmowania inwestycji. Zpunktu widzenia inwestora, cała operacja nie ma sensu. Zachęcanie do inwestowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 945

Spis treści
Zamów abonament