Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aktor ludzkich słabości

20 grudnia 1996 | Kultura | BH

Wczoraj w Paryżu zmarł Marcello Mastroianni

Aktor ludzkich słabości

Nikt nie kochał życia tak jak on. Mówił o tym w każdym wywiadzie, podczas każdego spotkania z widzami. Widać to było w każdej jego roli. Marcello Mastroianni czuł się szczęśliwcem, uważał, że osiągnął wszystko, o czym mógł kiedykolwiek marzyć.

A o aktorstwie marzył od dziecka. Urodził się 28 września 1924 roku (choć pojawia się też data o rok wcześniejsza) w biednej rodzinie. Jako 11-letni chłopiec zaczął występować w przykościelnym teatrzyku. W czasie II wojny światowej trafił do obozu pracy, skąd wkrótce uciekł. Nie był jednak materiałem na bohatera. Przez resztę wojny ukrywał się w weneckim kościele. Po wojnie pojechał do Rzymu. Pracował jako urzędnik, a wieczorami studiował na uniwersytecie architekturę i występował w amatorskim teatrze. Potem, w 1948 roku, trafił do zawodowego teatru Luchino Viscontiego. Zagrał rolę drugoplanową w "Tramwaju zwanym pożądaniem". Główną postać Kowalskiego grał Vittorio Gassman. Gdy Gassman wyjechał, zajął jego miejsce. Potem wystawiali jeszcze Czechowa, Szekspira, Goldoniego, a w 1957 roku Visconti zaproponował mu pierwszą dużą rolę filmową w "Białych nocach". Zaraz potem przyszła propozycja od Felliniego, który obsadził go w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 945

Spis treści
Zamów abonament